
Реченице које преносе сви медији.
Појашњења ради, док је у Тузли просјечна нето плата достигла 1.626 КМ, у Добој Истоку износила је 1.193 КМ. Упркос великом броју запослених, просјечна нето плата у Грачаници износила је 1.255 КМ, што је 203 КМ мање од кантоналног просјека.
Текст из 2 чланка. 2 реченице преносе сви, у 2 се разликују.
Подаци показују и да су у појединим срединама с нижим платама забиљежена знатно већа повећања него у онима са вишим примањима.
Наиме, према подацима Федералног завода за статистику, објављеним у публикацији "Тузлански кантон у бројкама 2026", просјечна нето плата у једном од најмногољуднијих кантона у Федерацији БиХ у 2025. години износила је 1.458 КМ.
У односу на годину раније, када је просјек био 1.248 КМ, ријеч је о повећању од 210 КМ, односно 16,8 посто.
Међутим, кантонални просјек не осликава у потпуности разлике међу локалним заједницама.
Просјечна нето плата у Тузланском кантону у 2025. години износила је 1.458 КМ, што је за 210 КМ више у односу на 2024. годину.
То представља повећање од готово 17 посто, показују подаци Федералног завода за статистику.
Појашњења ради, док је у Тузли просјечна нето плата достигла 1.626 КМ, у Добој Истоку износила је 1.193 КМ.
Разлика између ове двије средине тако је достигла 433 КМ мјесечно.
Тузла је у 2025. години био град с највећом просјечном нето платом у Тузланском кантону.
Запослени су у просјеку примали 1.626 КМ, што је 168 КМ више од кантоналног просјека.
Према званично доступним подацима, слиједе Бановићи, гдје је просјечна плата износила 1.541 КМ, док је у Сапни забиљежен износ од 1.534 КМ.
Иако се Сапна налази међу срединама с вишим просјечним примањима, у њој су током 2025. године била запослена свега 563 радника, због чега тај податак треба посматрати и у контексту величине локалног тржишта рада.
Међу опћинама с вишим просјечним платама су и Лукавац са 1.448 КМ те Теочак са 1.438 КМ.
На другом крају љествице налази се Добој Исток, с просјечном нето платом од 1.193 КМ.
Слиједи Челић са 1.218 КМ, Грачаница са 1.255 КМ, Калесија са 1.286 КМ, Градачац са 1.304 КМ и Живинице са 1.306 КМ.
Подаци, дакле, показују да се просјечне нето плате међу опћинама у Тузланском кантону разликују за неколико стотина марака, иако је у свим срединама ријеч о расту у односу на претходне године.
Посматрајући промјене од 2023. до 2025. године, највећи процентуални раст просјечне нето плате забиљежен је у Добој Истоку.
Просјек је у овој опћини порастао са 839 КМ на 1.193 КМ, односно за 354 КМ или 42,2 посто.
Други највећи раст имао је Кладањ, гдје је просјечна плата повећана са 983 КМ на 1.358 КМ.
То је раст од 375 КМ, односно 38,1 посто, што представља највеће номинално повећање међу опћинама у овом двогодишњем периоду.
На трећем мјесту је Грачаница, у којој је просјечна нето плата порасла са 943 КМ на 1.255 КМ, односно за 312 КМ или 33,1 посто.
Значајан раст забиљежен је и у Калесији, гдје су просјечне плате повећане за 30,4 посто те Лукавцу за 30,1 посто.
У Градачцу је раст износио 27,7 посто, а у Живиницама 27,5 посто.
С друге стране, најмањи процентуални раст у периоду од 2023. до 2025. године забиљежен је у Бановићима, гдје је просјечна нето плата порасла са 1.318 КМ на 1.541 КМ, односно за 16,9 посто.
У Тузли је, упркос томе што је задржала водећу позицију по висини плате, раст у истом периоду износио 22,1 посто.
То показује да највиша просјечна примања не значе нужно и највећи темпо њиховог повећања.
Разлике у платама ипак нису нестале јер је размак између Тузле и Добој Истока смањен са 493 КМ у 2023. години на 433 КМ у 2025. години, али је и даље ријеч о значајној разлици.
Промјене и због повећања "минималца"
Поређење посљедње двије године показује да је раст просјечних плата у Тузланском кантону убрзао током 2025. године, чему је извјесно допринијела и измјена федералног закона везано за повећање минималне плате.
Док је просјечна нето плата на нивоу кантона у 2024. години порасла за 87 КМ, односно око 7,5 посто у односу на 2023, у 2025. години повећана је за 210 КМ или 16,8 посто.
Највећи процентуални раст између 2024. и 2025. године забиљежен је у Добој Истоку, гдје је просјек повећан за 27,9 посто, односно 260 КМ.
Слиједе Грачаница с растом од 24,3 посто, Калесија са 23,2 посто и Кладањ са 22,5 посто.
У Тузли је просјечна плата у истом периоду порасла за 195 КМ, односно 13,6 посто, док је у Бановићима повећана за 129 КМ или 9,1 посто.
Ови подаци показују да су се током 2025. године плате повећавале у свим посматраним опћинама, али не једнаким интензитетом.
Грачаница међу водећима по броју запослених, али при дну по платама
Посебно се издваја Грачаница, која је са 10.900 запослених у 2025. години била трећа међу опћинама Тузланског кантона према броју запослених, иза Тузле и Живиница.
На другом мјесту по висини просјечне нето плате у ТК налазе се Бановићи с 1.541 КМ, док је трећа Сапна, с просјеком од 1.534 КМ.
Тузла, Бановићи и Сапна једине су три локалне заједнице у кантону у којима је просјечна нето плата била изнад кантоналног просјека.
Упркос великом броју запослених, просјечна нето плата у Грачаници износила је 1.255 КМ, што је 203 КМ мање од кантоналног просјека.
Живинице су, с друге стране, имале 11.409 запослених и просјечну плату од 1.306 КМ, док је у Лукавцу, са 9.615 запослених, просјек достигао 1.448 КМ.
Оваква поређења указују на то да број запослених у једној локалној заједници сам по себи не одређује висину просјечне плате.
Тузла има највише запослених, Градачац биљежи највећи пад
Према подацима Федералног завода за статистику, у Тузланском кантону је током 2025. године било запослено укупно 101.834 радника.
Највећи број запослених имала је Тузла, са 38.998 радника, што чини више од трећине укупног броја запослених у кантону.
Слиједе Живинице с 11.409 запослених, Грачаница са 10.900, Лукавац са 9.615 и Градачац са 8.650 запослених.
Истовремено, поређење података о запослености показује различита кретања међу локалним заједницама.
У односу на 2023. годину, Тузла је имала 456 запослених више, док је Градачац забиљежио највећи пад, за 290 запослених.
На нивоу кантона, укупан број запослених у 2025. години био је за приближно хиљаду мањи него годину раније, упркос расту просјечних плата.
У Кладњу је забиљежен просјек од 1.358 КМ, док су у Сребренику, Живиницама и Градачцу просјечне нето плате биле готово идентичне и износиле 1.308 КМ, 1.306 КМ и 1.304 КМ.
Када је ријеч о Калесији, она се налази при дну љествице.
Просјечна нето плата у 2025. години износила је 1.286 КМ, што је за 172 КМ мање од просјека Тузланског кантона.
Ниже просјечне плате од Калесије забиљежене су у Грачаници, гдје су износиле 1.255 КМ, Челићу с 1.218 КМ и Добој Истоку, гдје је просјек износио 1.193 КМ.
Највећи раст просјечне нето плате у односу на 2024. годину забиљежен је у Живиницама, гдје је просјек повећан за 262 КМ.
У 2025. години у Тузланском кантону просјечно је било запослено 101.834 радника, што је за 1.004 мање у односу на претходну годину.
Подаци су објављени у билтену „Тузлански кантон у бројкама 2026“ Федералног завода за статистику.
У Калесији је током 2025. године просјечно било запослено 4.577 особа, односно пет мање него у 2024. години.
Према истим подацима, у децембру 2025. године на евиденцији незапослених у Тузланском кантону било је 60.085 особа, међу којима 39.256 жена.
У Калесији је у истом периоду евидентирано 4.990 незапослених особа.