NIS je preradio 2,6 miliona tona sirove nafte i poluproizvoda, uz cilj očuvanja stabilnosti domaćeg tržišta derivata i urednog snabdevanja gorivima.
Rečenice koje prenosi bar 10 od 11 medija.
Pored ovih mera, na ostvarene finansijske pokazatelje pozitivno su uticale i makroekonomske okolnosti, pre svega rast cena nafte na svetskom tržištu i efekat jeftinijih zaliha nafte, uz više rafinerijske marže. Prosečna cena nafte tipa Brent u ovom periodu bila je 94 dolara za barel, dok je u istom periodu prošle godine iznosila 70,9 dolara za barel", navodi se u saopštenju.
Obračunate obaveze NIS grupe po osnovu javnih prihoda u prvih devet meseci ove godine su 170,8 milijardi dinara, a pozitivan operativni novčani tok 31,8 milijardi dinara. Ukupna zaduženost prema bankama smanjena je na 357,4 miliona evra, dok je u uporednom periodu bila 539,5 miliona evra.
U periodu januar-septembar ukupan obim proizvodnje nafte i gasa iznosio je 834 hiljade uslovnih tona. U prvih devet meseci 2026. godine investirano je 19,2 milijarde dinara, najviše u oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.
U Rafineriji nafte Pančevo u rad je pušten modernizovani industrijski kolosek, a vrednost projekta iznosi gotovo 3,8 milijardi dinara. Krajem trećeg kvartala započet je i kapitalni remont HIP Petrohemije.
Tekst iz 12 članaka. 5 rečenica prenose svi, u 17 se razlikuju.
NIS: Očuvana stabilnost tržišta, u prvih devet meseci prerađeno 2,6 miliona tona sirove nafte
2026. Bez novih dozvola ne bi bili obuhvaćeni nastavak rada NIS-a, pregovori o promeni vlasništva i transport sirove nafte.
NIS preokrenuo poslovanje i zaradio 180 miliona evra za devet meseci 2026.
Naftna industrija Srbije (NIS) ostvarila je od januara do septembra ove godine neto dobit od 23,1 milijardu dinara (oko 180 miliona evra), što predstavlja potpuni preokret poslovanja u odnosu na isti period prethodne godine kada je neto gubitak iznosio 300 miliona dinara.
© Sputnik / Lola ĐorđevićNIS, Gasprom
“U prvih devet meseci 2026. godine ciljevi NIS Grupe ostali su usmereni na očuvanje stabilnosti domaćeg tržišta naftnih derivata, uredno snabdevanje svim vrstama goriva, kao i očuvanje socijalne stabilnosti zaposlenih”, navodi se u finansijskom izveštaju kompanije.
Uprava ističe da su postavljeni ciljevi uspešno ostvareni zahvaljujući strogoj finansijskoj disciplini i optimizaciji operativnih troškova na svim nivoima i podseća da NIS posluje u izuzetno složenim uslovima, koje dodatno otežava volatilnost globalnog naftnog tržišta.
Mere za optimizaciju troškova i održavanje stabilnog poslovanja dale su dobar rezultat u izveštajnom periodu.
Pored navedenih mera sprovedenih na nivou NIS Grupe, ostvarenim finansijskim pokazateljima doprinele su i makroekonomske okolnosti, pre svega više cene nafte u odnosu na uporedni period, piše u izveštaju.
U prvih devet meseci 2026. godine proizvedeno je ukupno 834 hiljada uslovnih tona nafte i gasa, što je za 0,4 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
U trećem kvartalu 2026. godine proizvedeno je ukupno 279,7 hiljada uslovnih tona nafte i gasa, što je za 0,7 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
Naftna kompanija Srbije objavila je danas da je u cilju očuvanja stabilnosti domaćeg tržišta naftnih derivata i nesmetanog poslovanja nastavila sa strogom finansijskom disciplinom i optimizacijom operativnih troškova na svim nivoima i ostvarila u prvih devet meseci neto dobit od 23,1 milijardu dinara, kao i da je Rafinerija u Pančevu ukupno preradila 2,6 miliona tona sirove nafte i poluproizvoda.
2026. Bez novih dozvola ne bi bili obuhvaćeni nastavak rada NIS-a, pregovori o promeni vlasništva i transport sirove nafte.
U izveštajnom periodu januar–septembar, NIS Grupa je ostvarila neto dobit od 23,1 milijardu dinara, dok pokazatelj EBITDA iznosi 59,7 milijardi dinara, navode iz NIS-a.
NIS grupa je za prvih devet meseci ostvarila neto dobit od 23,1 milijarde dinara, dok je EBITDA (zarada pre plaćanja kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije) iznosila 59,7 milijardi dinara, saopštila je ova kompanija.
„U periodu januar–septembar 2026. godine NIS Grupa je poslovala u izuzetno kompleksnim uslovima.
uoči odluke o licenci OFAK
Oglasili se iz kompanije NIS uoči odluke o licenci OFAK: Otkrili kako su poslovali i šta očekuje zaposlene
Obračunate obaveze NIS grupe po osnovu javnih prihoda u prvih devet meseci ove godine su 170,8 milijardi dinara, a pozitivan operativni novčani tok 31,8 milijardi dinara
U cilju očuvanja stabilnosti domaćeg tržišta naftnih derivata i nesmetanog poslovanja, NIS je i u ovom periodu nastavio sa strogom finansijskom disciplinom i optimizacijom operativnih troškova na svim nivoima“, kažu u NIS-u.
Pored ovih mera, na ostvarene finansijske pokazatelje pozitivno su uticale i makroekonomske okolnosti, pre svega rast cena nafte na svetskom tržištu i efekat jeftinijih zaliha nafte, uz više rafinerijske marže.
Prosečna cena nafte tipa Brent u ovom periodu bila je 94 dolara za barel, dok je u istom periodu prošle godine iznosila 70,9 dolara za barel", navodi se u saopštenju.
NIS grupa je, kako je istaknuto, za devet meseci ove godine, kada je kompanija poslova u izuzetno kompleksnim uslovima, ostvarila neto dobit od 23,1 milijardu dinara, dok je pokazatelj EBITDA (zarada pre odbitka kamata, poreza i amortizacije) iznosio 59,7 milijardi dinara.
Učešće NIS-a na maloprodajnom tržištu je niže za 5,4 procentna poena u poređenju sa istim periodom prošle godine, ali i dalje ostaje na visokom nivou u složenim i dinamičnim tržišnim uslovima u kojima kompanija posluje.
Najveći deo pada prodaje odnosi se na nemogućnost plaćanja preko određenih bankarskih kartica.
U prvih devet meseci 2026. godine zabeležen je pad prometa od jedan odsto u odnosu na isti period 2025. godine, tako da je ukupan promet iznosio 2.396 hiljada tona.
Pad u maloprodaji iznosi 15 odsto i izazvan je uvođenjem sankcija NIS-u koje su dovele do otežanog plaćanja na benzinskim stanicama.
Plaćanje je moguće realizovati samo u gotovini, putem DINA kartice, IPS plaćanjem i uz korišćenje korporativnih kartica za pravna lica.
NIS je na tržištu veleprodaje ostvario rast od 12 odsto usled povećane aktivnosti prodaje, uticaja naftne krize, vanredne obustave rada rafinerije MOL, zabrane izvoza iz Srbije i Rusije, a u poslednje vreme i usled pada vodostaja Dunava, što dovodi do povećane prodaje.
Obračunate obaveze NIS grupe po osnovu javnih prihoda u prvih devet meseci ove godine su 170,8 milijardi dinara, a pozitivan operativni novčani tok 31,8 milijardi dinara.
Pozitivan operativni novčani tok iznosi 31,8 milijardi dinara.
Ukupna zaduženost prema bankama smanjena je na 357,4 miliona evra, dok je u uporednom periodu bila 539,5 miliona evra.
U periodu januar-septembar ukupan obim proizvodnje nafte i gasa iznosio je 834 hiljade uslovnih tona.
Kako bi se odgovorilo na potrebe domaćeg tržišta, kapacitet prerade sirove nafte u Rafineriji nafte Pančevo povećan je na oko 13.000 tona dnevno, pa je u izveštajnom periodu ukupno prerađeno 2,6 miliona tona sirove nafte i poluproizvoda.
Obim prometa naftnih derivata iznosi 2,4 miliona tona.
Gde je NIS najviše investirao
NIS grupa je nastavila sa finansiranjem strateških projekata, koji će u budućnosti doneti najviše vrednosti.
Kompanija navodi da je ovaj rezultat ostvaren u uslovima prosečne cene nafte tipa Brent u periodu januar-septembar od 94 dolara za barel, dok je u istom periodu prošle godine iznosila 70,9 dolara za barel.
U prvih devet meseci 2026. godine investirano je 19,2 milijarde dinara, najviše u oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.
2026. Integralni tost, avokado, jaja i povrće: nutricionistkinja otkriva večeru koju sprema za 10 minuta kada nema energije za dugo kuvanje.
Puštena je u probni rad mala elektrana na gasnom polju Srpska Crnja.
The Serbian Oil Industry (NIS) said on Friday that the country’s domestic oil derivatives market remained stable in the first nine months of 2026, despite complex operating conditions.
U Rafineriji nafte Pančevo u rad je pušten modernizovani industrijski kolosek, a vrednost projekta iznosi gotovo 3,8 milijardi dinara.
Krajem trećeg kvartala započet je i kapitalni remont HIP Petrohemije.
Značajni su i efekti ulaganja kompanije u proizvodnju električne energije iz sopstvenih izvora.
Proizvodnja na solarnim panelima u prvih devet meseci 2026. godine iznosi 12,4 hiljade MWh, što je oko tri puta više u odnosu na isti period 2025. godine", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će i u nastavku godine NIS grupa ostati posvećena merama štednje i optimizaciji troškova, uz uredno snabdevanje tržišta svim vrstama derivata, ulaganja u dalji razvoj i očuvanje socijalne stabilnosti zaposlenih.
The company said it maintained strict financial discipline and cut operating costs to ensure uninterrupted supplies.
The NIS Group reported a net profit of 23.1 billion dinars (about EUR 197 million), while EBITDA stood at 59.7 billion dinars.
Its tax and other public revenue obligations totalled 170.8 billion dinars, while operating cash flow reached 31.8 billion dinars.
Bank debt fell to EUR 357.4 million, compared with EUR 539.5 million in the same period last year.
Oil and gas production totaled 834,000 tonnes of oil equivalent, while the Pancevo refinery processed 2.6 million tonnes of crude oil and semi-finished products.
NIS said it would continue cost-saving measures while maintaining regular supplies and investment in strategic projects.
Negotiations to sell the Russian-owned majority stake in NIS are ongoing between Gazprom and the Hungarian MOL which has signed an agreement to raise the Serbian government’s share to 35 percent of the company.
NIS has been operating under licenses from the US Treasury’s OFAC which has also issued licenses to continue the sale negotiations.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
2026. Poruke iz Brisela najavljuju podršku reformama.
Sagovornici NIN-a objašnjavaju šta bi moglo da ubrza evropski put Srbije posle izbora.
2026. RIK je odredio da se izbori ponove na mestima na kojima je glasanje poništeno ili rezultati nisu mogli da se utvrde.
2026. Deficit iznosi 6,58 milijardi dolara (6.576,3 miliona dolara), što čini smanjenje od sedam odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
2026. Bez novih dozvola ne bi bili obuhvaćeni nastavak rada NIS-a, pregovori o promeni vlasništva i transport sirove nafte.
2026. API Bank nudi oročenu štednju u evrima na 12 meseci uz kamatnu stopu od 3,80 odsto i mogućnost raspolaganja sa 30 odsto depozita.
2026. Brujić je rekao da se dešava da u menjačnicama nema deviza, ali da građani razumeju trenutnu situaciju.
NIS Grupa će u narednom periodu ostati posvećena merama štednje i optimizaciji troškova, imajući u vidu izrazitu promenljivost i nepredvidivost makroekonomskih okolnosti.
Osnovni cilj NIS-a je da i nadalje zadrži uredno snabdevanje tržišta svim vrstama derivata i nastavi sa daljim razvojem kompanije, navodi se u izveštaju.
Akcijama NIS-a na Beogradskoj berzi ne trguje se od sredine januara prošle godine, kada je obustavljeno zbog uvođenja sankcija američkog OFAC-a.
Kompanija NIS podnela je prošle nedelje Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC) novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nastavak nesmetanog obavljanja operativnih aktivnosti kompanije i posle isteka važeće operativne licence, odnosno nakon 30. oktobra 2026. godine.
Podsećamo, sutra u 6 ujutru ističe rok za produženje licence za rad NIS koju izdaje američka Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAK).